Навігація

Останні
поновлення:

Конкурс

Конкурс на кращий малюнок для екоторби триває. ... читати далі ...

Екологічні поради

Екологічні поради допоможуть Вам зменшити кількість відходів. ... читати далі ...

Еко-торби

Пластикові пакети не піддаються біоруйнуванню і можуть розкладатися у ґрунті сотні років. Користуючись багаторазовою еко-сумкою для покупок, ви не лише зменшуєте кількість пластикового сміття. ... читати далі ...

Екологічні торби

Екологічні торби замість пластикових пакетів

 

Пластикові (целофанові) пакети було винайдено всього близько 30 років тому (пригадайте, в СРСР вони були дефіцитом - їх навіть прали та сушили!), але вони вже всюди: літають у повітрі, виснуть на деревах, плавають в ріках та океані, їми вислані ліси, поля, гори... Відходи пластикового виробництва складають до 10% всього сміття, що виробляють люди. Пластик не розкладається природнім шляхом, а під впливом соняшного випромінювання розвалюється на маленькі токсичні шматочки, а при його спаленні до атмосфери викидаються різні гази - від вуглецю до діоксинів. Під купами бездумно використаного платика - пляшок, пакетів, обгорток - людство невдовзі просто не зможе дихати!

Тільки 1% поліетиленових пакетів переробляється, решта накопичується на звалищах.

В кінці 1990-х у Тихому океані виявили величезний плавучий сміттєвий острів. В основному це вироби з пластику. Спеціалісти-океанологи стверджують, що площа плаваючого непотребу вдвічі перевищує континентальну площу США!

Розуміння проблеми так чи інакше доходить і до сильних світу цього, і, принаймні, з платиковими пакетами вже доволі активно воюють по всьому світу: на Тайвані з 2003 року всі пластикові пакети було вилучено з торгових центрів, і покупці повинні відтоді приходити зі своїми сумками чи пакетами, а в деяких штатах США введено штрафи за використання пластикових пакетів замість паперових. У 2008 р влада аргентинської провінції Буенос-Айрес прийняла закон, який забороняє не тільки випускати, але і використовувати поліетиленові пакети. Протягом двох років поліетиленові вироби в обов’язковому порядку будуть замінені на паперові або виготовлені зі спеціальних біоматеріалів, які швидко розкладаються. Заборона на використання пластикових пакетів була введена також у провінції Червоне море в Єгипті з метою збереження унікальної екосистеми Червоного моря, де від викинутих у море поліетиленових пакетів у першу чергу страждають коралові рифи. З червня 2008 в Китаї ввели повну заборону на виробництво, продаж і використання пластикових пакетів, товщина яких перевищує 0,025 мм. На австралійському острові Кангору пластикові пакети були заборонені, а в Японії влада агітує за використання торб з полотна.

Саме останній варіант став у світі дуже популярним і навіть модним. Полотняні сумки випускають навіть Доменіко Дольче і Стефано Габбана, а проект «I’m Not a Plastic Bag» (Я - не пластиковий пакет) від Ані Хіндмарш (Anya Hindmarch) набув неабиякого розголосу - в немалій мірі через те, що така сумочка, вироблена в Китаї, коштувала близько 100 доларів =) Рано чи пізно цей тренд мав докотитися і до України, це і сталося минулого року.

Першим кроком просування екологічних сумок в Україні став проект "Торба природі", організований солісткою ґурту "Крихітка Цахес" Сашею Кольцовою в січні 2008 року. Зокрема, на сайті проекту надається наступна аргументація: "Якщо ви відвідуєте супермаркет у середньому три-чотири рази на тиждень і щоразу купуєте на касі пластиковий кульок, щоби взяти покупки з собою, то протягом року ви приносите додому приблизно 160 пакетів. Ви користуєтесь пакетами 20 хвилин поки доносите покупки до дому, а потім 90% з них викидаєте у смітник. Так само чинять ще сотні тисяч українців. Таким чином постійно утворюється багатотонний масив побутового пластику, що майже не піддається переробці і забруднює навколишнє середовище".

"Торба природі" наводить наступні причини використовувати екоторби:
- Поліетиленові пакети виробляються з нафтопродуктів, тож для його виробництва використовується вичерпний природний ресурс. У світі щороку споживається 500 млн–1 млрд таких пакетів! Це приблизно 18 млн літрів нафти щороку!
- Пластикові пакети фактично не піддаються біологічному саморуйнуванню і можуть розкладатися у ґрунті кілька десятиліть, в залежності від природних умов.
- При спалюванні пластику у повітря вивільнюються компоненти, що містять хлор-діоксини, що руйнують імунну систему людини та спричиняють гормональні й ракові захворювання. Під час переробки пластику також вивільнюються небезпечні для людини речовини, наприклад соляна кислота.
- Проковтнуті пластикові пакети – найчастіша причина смерті морських птахів і тварин.
- Користуючись багаторазовою сумкою для покупок, ви не лише зменшуєте кількість пластикового сміття, але й заощаджуєте кілька десятків гривень на рік.

Що ми реально можемо зробити для вирішення проблеми?

 

- Не купувати щоразу новий пакет! Користуйтесь багаторазовими бавовняними торбами або приходьте в крамницю з власним пакетом!

- Інформуйте друзів та родину про шкоду від пластикових пакетів.

- Не викидайте пластикові кульки, що все ж потрапили до вас – їх можна використати ще раз замість кульків для сміття.

- Ми можемо пошити торбу з тканини самі.

Паперові чи пластикові пакети ?

 

Суперечки "пластик проти паперу" тривають вже давно, і, схоже, не збираються закінчуватися.

У якомусь конкретному випадку у паперового є свої плюси, а в пластикового мінуси, але:
- Виробництво пластикових пакетів потребує на 40% менше енергії, ніж паперових.
- Від паперових пакетів залишається на 80% більше твердих відходів, а завдяки сучасним методам поховання пластику, розкладаються вони не набагато швидше, чим їх поліетиленові аналоги.
- Пластикові пакети займають на смітнику менше місця, ніж паперові опоненти.
- Паперова промисловість сильніше забруднює воду й повітря, ніж пластикова.

З іншої сторони:
- наскільки більше пластик розкладається?
- і щодо переробки - то макулатуру в Україні ще приймають, а от спробуйте здати десь пластикові пакети.

А яка ваша думка ?

Обговорення теми ...тут... на форумі природоохоронного сайту http://sop.org.ua

Еко-торби у Львові:

 

У Львові можна купити різноманітні екологічні сумки. ... детальніше ...

 

29.08.2010

Вийшла нова серія ЕКО-сумок "Дерево життя". Переможець конкурсу на кращий малюнок для екоторби Сердюк Сергій (Львів) отримав приз.

28.08.2010

Конкурс на кращий малюнок для екоторби триває. ... читати далі ...

27.08.2010

Нагороджений переможець конкурсу на кращий малюнок для екоторби. ... читати далі ...