Урок про харчові добавки

       
               
 

 

 

   

 

Короткий зміст відкритого уроку про харчові добавки

Деякі основні матеріали відкритого уроку про харчові добавки, запропоновані керівником осередку "Легіонів Землі" в СШ№34 Мамчин Г.П.

Основи безпеки харчування. Хвороби, до яких призводить неякісне, незбалансоване харчування. Харчові добавки.

Практична робота: Моделювання ситуації на виконання алгоритму надання першої допомоги при отруєнні та кишкових інфекціях.

Мета: встановити біологічне значення безпеки харчування; визначити основні види захворювань до яких призводить неякісне, незбалансоване харчування, ознайомити дітей із причинами харчових отруєнь і навчити їх надавати першу долі карську допомогу у випадку харчового отруєння.

Концепція лекції: ознайомити дітей з основними рекомендаціями щодо безпеки харчування, впливом і наслідками дії на організм людини харчових добавок і фастфудів; розповісти про хвороби пов’язані з особливостями харчування, харчові отруєння та надання першої долі карської допомоги при отруєннях.

Класифікація харчових добавок
Е100-Е182 – барвники
Е200-Е299 – консерванти
Е300-Е399 – антизакислювачі
Е400-Е499 – стабілізатори
Е500-Е599 – емульгатори
Е600-Е699 – посилювачі смаку і аромату
Е700-Е899 – запасні індекси
Е900-Е999 – піногасники

Синтетичні харчові добавки – це органічні сполуки, які не зустрічаються в природі, тобто вони штучні. Вони не мають вітамінів і смаку, не володіють біологічною активністю. Серед них є цілий ряд заборонених в багатьох країнах світу.

Лікар: А зараз ми ознайомимося із тими добавками, які викликають особливе застереження щодо впливу на здоров’я, а також дізнаємося про хвороби, які вони викликають.

Е102, Е103 (малиновий) – викликає приступи астми;
Е104-Е107, Е110, Е120 (жовтий, оранжевий) – викликає астму, гастрити, виразкову хворобу шлунка.
Е121 (цитрусовий, червоний), Е122 – ракові хвороби
Е123 – спричиняє пороки серця у плода (під час вагітності), утворенню каменів у нирках і печінці.
Е124 (пунцовий) – канцерогенний, викликає астму.
Е125, Е127 – викликає гіперфункцію щитовидної залози.
Бензойна кислота Е210; бензоат натрію Е211; бензоат калію Е212 – бактерицидний і протигрибковий засіб (використовують у джемах, повидлах, фруктових соках, маринадах, фруктових йогуртах) – канцерогенний, викликає астму.
Е 221 сульфіт натрію Na2SO3; Е220 діоксид сірки SO2 – концентровані соки виробництва Туреччини. Вони руйнують вітаміни В1 (тіамін) і вітамін Н (біотин) в організмі людини, спонукають збудливість нервової системи, дратівливість, камені в нирках і печінці.
Е250 нітрит натрію NaNO2, Е251 нітрат натрію NaNO3 – вони виконують роль стабілізатора кольору, не допускають псування продуктів, запобігають розмноженню бактерій, збільшують термін зберігання. Використовують при виготовленні копченостей, ковбасних виробів як копчених так і варених, м’ясних рулетів. Викликають хвороби серцево-судинної системи, гастрити, кам’яну хворобу печінки і нирок, підвищують збудливість у дітей, можуть призвести до харчового отруєння і навіть смерті. Є канцерогенні. Їх додають до копченої риби, консервований оселедець, шпроти, тверді сири.
Консервант Е281 викликає мігрень.
Для тривалого зберігання мучних і хлібобулочних виробів використовують пропіонат калію, який запобігає утворенню плісняви – Е282 – канцерогенний.
Е239, Е240 формальдегід. Використовують для консервування ікри осетрових риб. Канцерогенний. Викликає рак молочних залоз, остеопороз.
Е201 (сорбат Na) викликає онкохвороби.
Е230 (дифеніл) обробляють цитрусові від плісняви та грибків, може бути перенесений під час очищення шкірки на м’якоть фрукту, треба мити руки після чищення. Викликає кровотечі в органах і злоякісні зміни в органах. Канцерогенний.
Е321 – антиоксидант, використовується для повільного окислення топлених жирів, жуйок. Викликає онкологічні хвороби, токсикоз.
Е400-Е405 – стабілізатори дуже небезпечні.
Е450-Е451 (фосфати). Використання їх може призвести до порушення балансу в організмі між фосфатом і кальцієм. Надмірне їх використання погіршує засвоєння Ca, що сприяє відкладенню фосфору і кальцію в нирках і печінці у вигляді каменів і сприяє розвитку остеопорозу.
Е636, Е637 (мальтол) – небезпечний, підсилює аромат фруктовий і вершковий; використовується в низько жирних майонезах, низькокалорійні йогурти, морозиво, сахарин.
Е951 (аспартам) – підсилювач смаку і запаху, замінник цукру. Дуже небезпечний (нирково - та печінково - кам’яна хвороба, онкологія) – входить до складу жуйок, йогуртів, печива, цукерок.
Е954 (сахарин) – канцерогенний. Жуйки, солодощі.
Е967(ксиліт) – викликає нирково -, та жовчнокам’яну хворобу. Жуйки. Солодощі.

Під індексом Е500-Е585 ховаються речовини проти злежування, різноманітні поліпшувачі борошна, розрихлювачі, комплексоутворювачі, регулятори вологи тощо. Емульгатори використовують для утворення однорідної суміші з продуктів, які не змішуються, наприклад вода й олія. Ця група добавок використовується переважно у хлібопекарській та кондитерській галузях. Такі "покращувачі" дозволяють пекарям використовувати низькосортну сировину, спрощувати процес виробництва та зменшити часові затрати, зберігаючи при цьому привабливий вигляд і стабільні показники продукту.

Добавки Е500-Е599 – емульгатори, можуть спровокувати захворювання травної системи.

Небезпечні добавки Е510, Е513 та Е527, особливо негативно впливають на печінку та викликають розлади шлунка.

Речовини проти злежування також використовують при виробництві приправ. У наш час у харчовій промисловості застосовують понад 2000 різноманітних приправ. Проте природні прянощі, які були колись "на вагу золота", зараз майже не використовуються. Їх витіснили різноманітні синтетичні суміші.

Фаст-фуди – висококалорійна їжа без корисних біологічно-активних речовин, вітамінів, мікроелементів, проте містять у великій кількості консерванти, які імітують натуральні апетитні запахи, що нейтралізуються печінкою. Така їжа викликає гастрити, виразку шлунку, слабкий імунітет, атеросклероз, варікоз вен, кили, запори, спайки, непрохідність кишківника, безсоння, ожиріння. Фаст-фуд створює ефект, «великого обжори»; вдень притуплює голод, але не насичує, а ввечері людина «накидається» на смачну домашню їжу.

Харчові добавки діють на людину, як наркотичні речовини. Своїми смаковими якостями вони все більше захоплюють людину і втягують її у «залежність». І тоді ми не можемо обійтись без продуктів харчування, які бачимо на таблицях «Дерева отрути» №1 і №2 (див. фото).

Виконання практичної роботи.

IV. Узагальнення, систематизація і контроль знань і вмінь учнів.
1. Перерахувати джерела харчових отруєнь.
2. Чому харчові добавки викликають у споживачів «залежність»?
3. Як надати першу долі карську допомогу при харчовому отруєні?

V. Скласти список продуктів харчування (які використовують у вашій сім’ї), до яких входять харчові добавки представлені сьогодні.

З форуму сайту http://ecorezerv.ucoz.ua

 

   

 

Небезпечні Е-добавки - стаття1

 

Небезпечні Е-добавки - стаття2

 

екологічні поради